Yanıtsız kalan sorular

Yanıtsız kalan sorular

Ülkeyi 15 Temmuz darbe sürecine götüren birçok kritik anda AKP ve Erdoğan’ın tutumunun sürekli Cemaat’ten yana olduğu anlaşılıyor.

2013 tarihine kadar iktidar desteğiyle büyüyen Cemaat’in ulaştığı boyuta rağmen 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin başlamadan engellenebileceğine dair iddialar bugün bile tazeliğini koruyor. Bu iddiaları destekleyen en önemli dayanak noktaları da 15 Temmuz günü ve gecesinde yaşananlar ve o yaşanlara dair soru işaretleri.

Duydunuz da kime duyurdunuz?
»MİT’in Meclis’e gönderdiği yazıda, 15 Temmuz öncesi Cemaat’in darbe girişiminde bulunabileceği ve bu konuda “dış makamların” bilgilendirildiği, ancak TSK bünyesinde istihbarat yapılamadığı için kesin tarihinin belirlenemediği ifade edilmiştir. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı bilgilendirildi mi?

»Darbenin planlaması Cemaat üyesi siviller tarafından kışla ve karargâh dışı yerlerde yapılmasına rağmen, yaklaşık yedi saat süren planlama toplantılarını MİT takip etmedi mi?

»MİT Müsteşarı ve dış makamların önceden bilgi sahibi olmasına rağmen darbe günü ve darbe girişimi sırasında beklenilmeyen bir olayla karşılaşılmış gibi beyanlarda bulunulmasının nedeni nedir?

FETÖ'nün siyasi ayağı ne oldu? FETÖ’nün siyasi ayağı ne oldu?

»Genelkurmay 2’nci Başkanı Org. Yaşar Güler, Cumhuriyet Savcılığı ifadesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın saat 18.15 sıralarında Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürü Muhsin Köse’yi telefonla arayıp, “Sana dışarıdan bir saldırı olsa buna karşı koyacak kadar gücün, kuvvetin ve adamın var mı?” diye sorduğunu beyan etti. Köse’nin de detayı merak etmemesi ve Cumhurbaşkanını bilgilendirmemesinin, Erdoğan’ın da “Darbeyi eniştemden öğrendim” demesinin nedeni nedir?

Fidan-Akar buluşması
»14 Temmuz’da MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı mezuniyet törenine katıldı. Geleneksel olmayan bu katılımın ardından baş başa 6,5 saat süreyle ne konuştular?

»15 Temmuz yaklaştıkça özellikle jet üslerinden aylık uçuş planlamasında olmayan uçuşlar yapıldı. Aylık uçuş planlarında bir değişiklik olduğunda Kuvvet Komutanlığı’nın bunu izlemesi mümkün değil mi?

»Hazırlık çalışmalarının darbeden günler önce başladığı ve darbe sabahından başlayarak yurdun çeşitli yerlerindeki birliklerde olağanüstü hareketlilik yaşandığı biliniyor. Bu hazırlıklarla ilgili komutanlığa bilgi ulaşmadı mı?

»ÖKK komutanı Zekai Aksakallı’nın istemesine karşın kalkışmanın baş aktörlerinden olduğu bildirilen Tuğg. Semih Terzi’nin görevden alınmamasının nedeni ne?

Fidan karargâhtan nasıl çıktı?
»Akar, 15 Temmuz günü öğlen saatlerinde, O.K. isimli Pilot Binbaşının 3 helikopterle MİT Müsteşarını kaçırmak üzere o gece harekete geçileceği ihbarı ile kalkışmayı öğrendi. Bu ihbar sonrası Fidan makama geldi ve yaklaşık 20.20’ye kadar kaldı, 21.00 sıralarında da darbeciler Akar’a müdahale etti. Fidan, darbeci emir subaylarını ve askerleri aşarak Genelkurmay’dan nasıl çıktı?

»Akar, 17.00-18.00 sıralarında öğrendiği kalkışma bilgisini MİT Müsteşarı, Cumhurbaşkanı veya Başbakana iletmedi mi? İlettiyse Cumhurbaşkanı’nın “Kalkışmayı eniştemden öğrendim”, Başbakan’ın “Eşten dosttan öğrendim” açıklamalarının nedeni ne?

»Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, 18.00’de bitmesi gereken programı kesilerek neden öğle saatlerinde karargâha çağrıldı? Aynı uçakta, tutuklu bulunan Org. Akın Öztürk’ün olmasının nedeni ne?

»Genelkurmay Başkanı’nın tüm kuvvet komutanlıklarına 18.30’da hareket merkezleri aracılığıyla ilettiği emirler saat 19.26’da adreslerine ulaştı. Bu emirlere rağmen TSK’nin komuta kademesinin önemli bir kısmının sonra derdest edildikleri düğünlere katılmalarının açıklaması yapılabiliyor mu?

»Derdest edilerek götürüldüğü Akıncılar Üssü’nden darbenin başarısızlığa uğradığının anlaşılması üzerine helikopterle Çankaya Köşkü’ne giden Akar’a, darbe sanıklarından Şaban Dişli’nin eşlik etmesinin nedeni nedir? Dişli’nin “Olaylar süresince Akar ile beraberdim. Ben darbeyi engellemek için ve Genelkurmay Başkanı’nın can güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yaptım. Madem ben bu olayda şüpheliydim, o zaman Akar niçin beni helikopterine alıp Çankaya Köşkü’ne götürdü ve burada kriz masasında yaklaşık 7 saat görev yapmama izin verdi?” açıklaması gerçek mi?

***

yanitsiz-kalan-sorular-320521-1.Adil Öksüz neden izlenmedi?
»Adil Öksüz, AKP hükümetlerinin 2008 yılındaki İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı tarafından bilinmesine rağmen neden takip edilmedi? Üç yılda 12 kez ABD’ye gitmiş ve 111 gün kalmış, bu trafik istihbaratın dikkatini çekmedi mi?

»Fethullah Gülen’in ABD’deki konutu MİT tarafından izlenmiş midir?

»Gülen’in konutu izlendiyse 27 Aralık 2015’ten sonra sıklıkla gelen sivil ve askeri personelin tespit edilememe nedeni nedir?

»MİT, 17 Aralık 2013’ten sonra müsteşarlıkta personel hakkında işlemler yapıldığını açıkladı. Bu tarihten önce Cemaat takip edilmiyor muydu?

»FETÖ/PDY’nin devlete karşı ilk komplosunun MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması olduğu belirtiliyor. MİT bu tarihten sonra hükümete Cemaat’le ilgili uyarıda bulundu mu?

Yorum Yapın