Trump: Sınırın tamamına duvar örmeye gerek yok

Trump: Sınırın tamamına duvar örmeye gerek yok

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, 3200 km’lik sınırın hepsine duvar yapmanın gereksiz olduğunu, 1500 km uzunluğunda bir duvarın yeterli olacağını söyledi.

Trump, Fransa’ya gitmek üzere bulunduğu Air Force One uçağında gazetecilere tartışmalı duvar projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Güvenlik için sınırın arka tarafının da görülebilmesi gerektiğine vurgu yaparak duvarın şeffaf olması gerektiğini söyledi. Trump şöyle devam etti: “Sınır 2000 mil (3200 km), ama duvarın o kadar uzun olmasına gerek yok çünkü zaten pek çok doğal bariyer var. Dağlar var. Şiddetli akan nehirler var. Gerçekten insanların geçemeyeceği alanlar var.”

Trump, sınır için 700 mil (1100 km) ile 900 mil (1500 km) arasında şeffaf bir duvarın yeterli olduğunu söyledi. Meksika-ABD sınırının 600 millik (1460 km) kısmında zaten çitler bulunuyor.

Uyuşturucu kaçakçılığını önlemek için Meksika sınırına duvar yapmak, Turmp’ın seçim kampanyasının temel vaatlerinden biriyidi. Kampanya sırasında Trump “büyük güzel bir kapılı bir duvar” sözü vermişti. Sputnik

Kategori: Dünya

Etiket: , , , , ,

49 izlenme

Yorum Yapın