Suruç katliamı mağdurlarının adliye çilesi sürecek

Suruç katliamı mağdurlarının adliye çilesi sürecek

BirGün/Ankara

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’ın başkanvekilliği görevini yürüttüğü TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na, Suruç Katliamı Davası’nın görüldüğü mahkemenin fiziki koşullarının yetersizliğinin ve ailelerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesine ilişkin yaptığı başvuruya yanıt geldi.

33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’na ilişkin davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Katliam mağduru aileler bir önceki duruşmada olduğu gibi gayri insani koşullarda, adil yargılama hakları ihlal edilerek, adalet aramaya çalışacak.

Komisyon’dan gelen bir paragraflık yanıtta Hilvan Cezaevi bahçesinde inşaat halinde bir baraka olan “Adliye”nin yargılama için standartlara uygun olduğu ve iddia edildiği gibi insani koşullara sahip olmadığı hususunun gerçeği yansıtmadığı” ifade edildi.

Katliamdan 21 ay sonra görülmeye başlanan davanın önceki duruşmasının, Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunun yetersizliği nedeniyle, Hilvan Adliyesi’nde saat 09:00’da görülmeye başlanacağı duyurulmuştu. Duruşma önceki günden kalan bir başka dava nedeniyle 15:30’da başlayabilmiş ve tam altı buçuk saat mağdur aileler, avukatlar, davayı takip eden milletvekilleri, hak savunucuları güneşin altında beklemek zorunda kalmıştı.

Sarıhan, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na yaptığı başvuruda ise duruşma günü yaşanan mağduriyetler hakkında şunları kaydetti:

“Hilvan Cezaevi bahçesine inşa edilmeye çalışılan derme çatma bir mahkeme salonunda yargılama gerçekleştirildi. Aileler bir inşaat alanı olan sözde bahçede, oturma olanağı olmayan boş bir alanda beklemek zorunda kalırken seyyar bir araçta sadece çay ve su satışı yapılıyor. Bahçeye seyyar bir tuvalet konulmuş. Avukatlar, mağdur aileler, dinleyiciler, görevli er ve güvenlik güçleri bu tuvaleti kullanıyor.

Avukatlar için küçücük bir baraka konulmuş, içinde ne bir iletişim aracı, ne fotokopi, ne de bilgisayar bulunmuyor. Kaybedilmiş olan 33 kişinin en az 33 avukatı olduğu kabul edilirse bu avukatların hangi insani koşullarda dava izleyecekleri değerlendirilebilinir.”

“İnsanı koşullar adil yargılamanın parçası”

“İnsani koşullara sahip bir adliye binası, adil yargılanma hakkının bir parçasıdır” diyen Sarıhan, duruşmaların uygun koşullarda yapılmamasının insan onuruna aykırı olduğunu ifade etti.

Yorum Yapın