Öğrencilere Şiddetle Mücadele Günü gerekçesiyle hapis cezası

Öğrencilere Şiddetle Mücadele Günü gerekçesiyle hapis cezası

GÖKAY BAŞCAN

Mersin Üniversitesi’nde (MEÜ) geçen yıl 25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde etkinlik düzenleyen 9 öğrenciye 2’şer yıl, 5 öğrenciye ise 20’şer ay hapis cezası verildi. Mahkeme 20’şer ay hapis cezası alan öğrencilerin cezasını ertelerken 2’şer yıl hapis cezası öğrencilerin cezalarında ertelemeye gitmedi.

Etkinliğe katılan 15 kadın öğrenci hakkında ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle açılan dava öğrencilere verilen cezalara tepki gösteren Mersin Kadın Platformu bileşenleri, Eğitim Sen Mersin Şubesi’nde bir basın açıklaması yaptı.

OHAL ile birlikte kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini söyleyen Platform sözcüsü Canan Yüce, şu ifadeleri kullandı:

“KHK’lar kadın çalışma alanları hedef alandı. Kayyumlar eliyle kadın danışma merkezleri kapatıldı. 2016 yılında 261 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Mevcut hükümetten buna ses çıkmazken yapılan düzenlemeler şiddeti ve tacizi artıracak nitelikle oldu. Kadın mücadelesi yargılanamaz. Kadınlar olarak bir arada olmaya daha çok ihtiyacımız var. 25 Kasım ve 8 Mart’ta yapılan kadın etkinlikleri dolayısıyla arkadaşlarımıza ceza yağdı. Ölümleri, cinayetleri aklayan yargı sisteminin kadın mücadelesini yargılaması meşru değildir.”

47 izlenme

Yorum Yapın