Mahkemeden 15 Temmuz Derneği’ne bağış ve cami temizleme cezası

Mahkemeden 15 Temmuz Derneği’ne bağış ve cami temizleme cezası

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

Konya’da sahibi oldukları kuruyemiş dükkânından aldıkları ürünü değiştirmek isteyen çifte hakaret ettikleri öne sürülen iki kardeşe 15 Temmuz Şehit Yakınları ve Gaziler Derneği’ne 500 lira bağış ve cami temizliği cezası verildi.

Merkez Karatay ilçesindeki kuruyemiş dükkânından aldıkları ürünü değiştirmek isteyen Mehmet Y. ve eşi Rahime Y. ile iş yeri sahipleri Muhammed N. ve kardeşi Ahmet N. arasında tartışma çıktı. Olay sonrası Mehmet Y. ve Rahime Y.’nin şikâyette bulunması üzerine Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca, işyeri sahibi kardeşler hakkında “basit yaralama ve hakaret” suçlarından soruşturma başlatıldı. Dosya, her iki suç uzlaştırma kapsamında olduğu için uzlaştırmacıya verildi.

Uzlaştırmacı Ayşe Kıran’ın koordinasyonunda yürütülen görüşmelerde Mehmet Y. ve eşi Rahime Y.’nin, şüphelilerle 15 Temmuz Şehit Yakınları ve Gaziler Derneği’ne 500 lira bağış yapmaları ve cami temizlemeleri halinde uzlaşmayı kabul ettiği iddia edildi. Basit yaralama ve hakaret suçlarından yargılanan iki kardeş işletmeci, şikâyetçilerin taleplerini kabul ederek derneğe 500 lira bağış yaptı ve kent merkezindeki Hacıveyiszade Camisi’ni temizledi.

‘Halkı bu uzlaşmaya sıcak bakıyor’
Konya Cumhuriyet Başsavcılığında uzlaştırmacı olarak görev yapan Ayşe Kıran, kararla ilgili olarak “Konya halkı bu uzlaşmaya sıcak bakıyor” dedi.

Özür de dilenebilir
2016 yılı Kasım ayında uygulanmasına başlanan uzlaşma yöntemi kapsamında ‘hukuku aykırı olmamak koşulu ile mağdurdan özür dilenmesini isteme’ yöntemine başvurulması durumunda da yargılama sona erdiriliyor.

Yorum Yapın