Krizin ardından Avusturya’ya kritik ziyaret

Krizin ardından Avusturya’ya kritik ziyaret

Avusturya’nın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 15 Temmuz etkinlikleri için ülkeye sokmama kararı sonrasında iki ülke arasında yaşanan kriz derinleşiyor.

Ülkeye giriş yapmasına izin vermeyeceğini belirten Avusturya’nın kararına ilişkin “Etkinlik için Avusturya’dan talebimiz olmadı” diyen Bakan Zeybekci için bir başka iddia da Reuters tarafından dillendirildi. Reuters Nihat Zeybekçi’nin bu ay içerisinde Avusturya’ya gideceği belirtti.

Bakan Zeybekci’nin Avusturya’dan etkinlik izni talep ettiği iddialarıyla ilgili Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklama şu şekildeydi:

“Bugün sabah saatlerinde bazı yerli ve yabancı basın kuruluşlarında Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin 15 Temmuz 2017 tarihinde Avusturya’da yapılacak bir etkinlik için Avusturya’ya girişine izin verilmediği yönünde haberler yer aldığı görülmüştür. Basına konu olduğu şekliyle Sayın Zeybekci veya Bakanlığımız tarafından Avusturya’da 15 Temmuz 2017 tarihinde herhangi bir etkinlik düzenlemesi talebi olmamıştır.

Öte yandan, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin Avusturya ile Ticari ve Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Avusturya Dışişleri ve Ekonomik İşler Bakanları ile yakın gelecekte görüşmeler gerçekleştirilmesi yönünde programımız olmakla birlikte, bu konu muhataplarımız nezdinde talep haline dönüştürülmemiştir. Karşılıklı görüşme talep edilmesi halinde ise bunun sorun teşkil edeceği, en basit nezaket kuralları gereğince akla dahi gelmemektedir. Diğer taraftan, Sayın Bakanımızın Avusturya veya dünyanın herhangi bir yerindeki vatandaşlarımızla bir araya gelmesi için kimseden izin alması gibi bir durum da asla söz konusu değildir.”

51 izlenme

Yorum Yapın