Gazlı ve asitli içeceklere alternatif 8 sağlıklı öneri

Gazlı ve asitli içeceklere alternatif 8 sağlıklı öneri

Kavurucu sıcakların kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde sıvı ihtiyacımız oldukça artıyor. Çoğumuz da serinlemek için asitli, gazlı soğuk içecekleri tercih ediyoruz. Ancak dikkat! Ferahlamak için tükettiğiniz bu içeceklerin içinde yer alan aşırı şeker kilo alımına, yüksek miktardaki asit ise mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, zararlı içecekler yerine aşırı sıcaklarda yapımı oldukça kolay olan 8 sağlıklı içecek önerisi hazırladı.

Buzlu şeftali çayı
Vitamin ve mineral açısından zengin olan şeftali, diyabet ve kalp hastalıklarıyla savaşmada, cilt ve göz sağlığının korunmasında bağırsak ve mide sorunlarını çözmede yardımcı ololuyor.

Çilekli milkshake
Çilek kalp damar sağlığı ve kanserden korunmada da içerdiği antioksidanlar sayesinde ilk sıralarda gelen bir meyvedir.

Domatesli maden suyu
Domates tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskinde azalma olduğu bazı klinik çalışmalarda tespit edilmiştir.

Kavunlu smoothie
Kavun A, B ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Bunlara ek olarak E ve K vitaminlerini de içeren kavunun bağışıklık destekleyici, kalp damar sağlığını koruyucu, sindirim düzenleyici ve sakinleştirici etkileri vardır.

Çilekli su
Antioksidan kapasitesi yüksek olan çilekle elde ettiğimiz karışım vücudun toksinlerden arındırılmasını sağladığı gibi ürik asidi yüksek olan, hipoglisemi sorunu yaşayan kişiler tarafından tercih edildiğinde de fayda sağlayabiliyor.

Şekersiz limonata
Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlar içeren limondan yapılan şekersiz limonata, kilo almak istemeyen kişiler için güzel bir içecektir.

Karpuzlu limonata
Ekşi sevmeyenlerin keyifle içebilecekleri bir limonata tarifi. Likopen açısından zengin bu meyve kalp damar sağlığının korunmasında da yardımcı oluyor.

Salatalıklı ayran
Yüzde 96’sı su olan salatalık C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin bir sebzedir.

Kategori: Yaşam

Etiket:

48 izlenme

Yorum Yapın