‘Faiz artışları devam edecek’

‘Faiz artışları devam edecek’

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, tüm dünyanın gözünü çevirdiği konuşmasında Fed’in faiz artışlarını gelecek yıllarda da sürdürmesi gerektiğini söyledi. Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi olarak yüzde 2 şeklinde hedefledikleri enflasyon hedefine ulaşabilmek için kademeli ve ilave faiz artışlarının uygun olacağını da vurguladı.

‘Bilanço küçültme bu yıl başlayacak’
ABD Temsilciler Meclisi’nde konuşan Yellen, Fed’in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma konusunda ilerleme kaydettiğini ifade ettiği konuşmasında bilanço küçültmeye de muhtemelen bu yıl içinde başlamayı öngördüklerini söyledi. Yellen, 4,5 trilyon dolara yakın olan bilançonun bu tutarın çok daha altına ineceği bilgisini de verdi. ABD ekonomisinde yılın ilk yarısındaki yavaşlamayı ‘ılımlı toparlanma’ olarak niteleyen Yellen, yılın ikinci yarısında ekonominin toparlanacağı öngörüsünde bulundu.

Piyasalar çalkalandı
Yellen’in ABD’de ‘enflasyona dair belirsizliklerin bulunduğuna’ dönük yaptığı açıklamanın ardından ABD Doları’nda sert dalgalanmalar meydana geldi. Avro/Dolar paritesi konuşmanın ardından önce 1,15 seviyesine yükseldikten sonra buradan gelen sert satışlarla 1,14 seviyesinin altına kadar düştü. Paritede hareketlilik gün boyu devam etti.

Gelişen ülke kurları değer kazandı
Janet Yellen’in açıklaması doların avro karşısında hızla değer kazanmasına yol açarken, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke kurları ise dolar karşısında değer kazandı. Türk lirasıyla korele hareket eden Güney Afrika Randı dolar karşısında yüzde 2’ye yakın değer kazandı. Meksika Pezosu’nda da dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1’i aşarken, liranın dolar karşısındaki kaybı ise yüzde 1’i bulamadı. Avro ise küresel çapta dolar karşısında yaşadığı sert değer kaybının etkisiyle gün içinde lira karşısında yüzde 1,5’e kadar değer kaybetti.

***

Türkiye’yi nasıl etkiler?

ABD’de 2007 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrası tüm dünyada yaşanan durgunluğu aşmak için ABD tarafından parasal genişleme adımları atılmış ve faizlerde indirim sürecine gidilmişti. Böylece Türkiye’ye tekrar sermaye girişleri yaşanmış, 2010 ve 2011 yıllarında ekonomi sırayla yüzde 9,2 ve yüzde 8,5 büyümüştü. 2014 yılının ekim ayında ise Fed’in varlık alımına son vermesi ve ABD’de tekrar faiz artış sürecinin başlatılacağı ilan etmesinin ardından Türkiye’den hızla para çıkışları yaşanıyor. 2007 yılında 1 lira 16 kuruşa kadar düşen dolar, ardından hızla değer kaybetmeye başladı ve 2017 yılı başında 3 lira 94 kuruşa kadar yükseldi. Fed’in faiz artış sürecinin birkaç yıl daha süreceğini açıklaması lira üzerindeki baskının uzun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Yorum Yapın