Ece Zereycan’ın konuğu: Hafriyat kamyonunun ezdiği Şule İdil

Ece Zereycan’ın konuğu: Hafriyat kamyonunun ezdiği Şule İdil

BirGün Medya’da Ece Zereycan’ın konuğu 12 Mayıs 2016’da Kadıköy’de bir hafriyat kamyonun ezmesi sonucu yaşamını yitiren Şule İdil Dere’nin annesi Nesrin Aslan.

Dere’nin annesi Nesrin Aslan, son günlerde Birol Güven’in yapımcılığını yaptığı Çocuklar Duymasın adlı diziyle gündeme gelen hafriyat kamyonları meselesini kendi tanıklığıyla değerlendiriyor.

Nesrin Aslan’ın değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

  • 12 Mayıs günü anne kız evde çok güzel bir gün geçirdik. Hiç akla gelmeyecek bir şeydi bu. Zaten arada bir yaptığı bir şeydi Yoğurtçu Parkı evimize. Yürüyüş yapmaya diye parka çıktı. Çıkarken de göz kırptı bana ama bir daha geri dönemedi. Bir süre bekledim ve olmadık bir şekilde telefonum çaldı. Bana gerçeği söylediler. Benim kıyametim koptu. Pusetteyken de dolaştığı yerlere yürüyüş için çıktığı yerde cinayete kurban gitti.
  • Olayın olduğu gün görevini yapan savcı, tutanağında şöyle yazdı: “Ellerindeki çamur izine bakıldığında gördüğü ama önlem almadığı anlaşıldı.” Görmüş ama önlem almamış olsa benim kızım oraya girmezdi. O savcı görevden alındıktan sonra, başka bir savcıyla beraber olay biraz daha rayına oturdu.
  • İBB, 30 günde cevap vermesi gereken sorulara 69 günde yanıt vererek süreci yavaşlattı. 9 Şubat’ta bilirkişi raporları çıkmıştı. Kimseden bir şey istemedim ben. Adaletin yerini bulmasını istedim. Vicdanını yitirmiş bir vali 12 Mayıs’a kadar yanıt vermedi.
  • Henüz başlayamamış bir dava var önümüzde. Bilerek, isteyerek başlatılmıyor. Çünkü bu bir yıl içinde işlenen 24 cinayetin en saçması İdil’in yaşadığı. Trafikte değildi, bisiklet yolunda yürüyen bir çocuğa hafriyat kamyonu çarptı.

ÇOCUKLAR HAFRİYAT CİNAYETLERİNİ DUYMASIN MI?

  • Dizideki olan diyalogu başından sonuna kadar şaşkınlıkla izledim. Toplumda genel olarak bir zihniyet sorunu var. İnşaata ve kalkınmaya dair ilk yapılan güzelleme değil. “Kalkınma, kalkınma!” diye bağıran bir sürü devlet adamı var. İBB de kendi güzellemesini yapıyor zaten. Bu dizideki olanlar baktığınızda yersiz ve saçma buluyorum.
  • Benim gözlerim hep o başarı öykülerinde. “Şu kadar iş yaptık ama 24 tane İstanbullu’yu da öldürdük” demesi lazım. İşlediği cinayetler de İBB tarihte önemli bir yer tutmuştur. Hatırlanacak şey budur.
  • Bana kimse hafriyat güzellemesi yapmasın. Benim canım yandı!

***

“Çocuklar Duymasın” isimli dizi, insanların yaşamına mal olan kazalara karışan hafriyat kamyonlarını öven söylemleriyle tepki çekmişti.

Yapımcılığını Birol Güven’in yaptığı ve Kanal D ekranlarında yeniden yayımlanmaya başlanan diziye tepkiler giderek artıyor. Tepkilere sebep olan ise Tamer Karadağlı’nın canlandırdığı ‘Haluk’ karakterinin hafriyat kamyonlarıyla ilgili söylediği sözler. Tam bir kentsel dönüşüm güzellemesinin yapıldığı konuşmada, hafriyat kamyonları yüzünden ölen yurttaşlardan bahsedilmeden şu ifadeler kullanıldı:

“O kamyonlar olmasa sen öyle evlerde oturabilir misin ha! Alttan ısıtma, üstten soğutma olsun, yok depreme dayanıklı olsun. Eski evleri yıkalım, yenilerini yapalım. O olsun, bu olsun ama hafriyat kamyonları olmasın. O hafriyat kamyonları olmadan kentsel dönüşüm nasıl olacak? İnşaat sektörü ne olacak? İnşaat sektörü durursa kaç aile işsiz kalacak biliyor musunuz? O hafriyat kamyonlarının şoförleri de meraklı değil sizin o sosyetik sokaklarınızda, dar sokaklarda direksiyon sallamaya. Ama mecburlar. Ekmek parası peşinde koşuyorlar.”

***

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Şule İdil Dere, 12 Mayıs 2016da Yoğurtçu Parkında yürüdüğü sırada Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında yaya-bisiklet yolunda çalışma yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) ait bir hafriyat kamyonunun ezmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Kurbağalıdere ıslah çalışması, İBBye bağlı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İstaç İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılıyordu.

Yorum Yapın