Dünyada yasaklı listesinde Türkiye’de okuma etkinliğinde

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Nureddin Yıldız’ın kurucusu olduğu gerici Sosyal Doku Vakfı’nın yaz dönemi için planladığı “Kitap Okuma Programı” kapsamında belirlenen kitaplar arasında, birçok Arap ve Avrupa ülkesinin yanı sıra ABD’nin de terör listesinde bulunan Yusuf El-Karadavi’nin yazdığı bir kitap yer aldı.

Kitap Bakanlık onayıyla basıldı
Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Karadavi’nin, “Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs” isimli kitabının da okunacağı etkinlik, “Kitap bizim için bir kültürden öte bir nimet, Allah’a ulaşma vesilesi, hayatımızda bir yapıtaşıdır” ifadeleriyle duyuruldu. IŞİD’in eylemlerini “Sünni devrim” olarak yorumlayan Karadavi’nin kitabının Türkçe baskısı ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla 2015 yılında yapıldı.

Etkinliğe katılanlar, bombalı intihar saldırılarını dini açıdan “meşru” gördüğünü belirten Karadavi’nin Kudüs işgalini anlattığı kitaptan soruların yer alacağı bir sınava da girecek.

‘Kâfirler kültürlü olmaya çalışıyor’
Vakfın resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, Müslüman olmayanların kitap okuyarak “kültürlü olmaya çalıştıkları” ifadesi yer aldı. Duyuru metninde, ‘Batılı bir adam’la ‘Müslüman bir adam’ arasında kitap okuma açısından farklar bulunduğu vurgulanarak, “Batılı bir adamla Müslüman bir adamın arasındaki kitap okuma farkı şöyledir. Kâfir kitap okumayı amaç edinmiş, kültürlü olmaya çalışıyor. Ancak Müslüman için her kitap gerçek amacımız olan Allah’a ulaşmak için yapıtaşıdır” denildi.

***

Karadavi kimdir?
Mısırlı bir din adamı olan ve aynı zamanda Katar vatandaşlığı da bulunan Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el- Karadavi, pek çok siyasal İslamcı akım tarafından ‘kanaat önderi’ olarak kabul ediliyor. Karadavi, 2014 yılında IŞİD’in Irak kenti olan Musul’u ele geçirmesini “Sünni devrimi” olarak nitelendirmişti. İran’ı “düşman” olarak tanımlayan ve “beddua” çağrısında da bulunan Karadavi, bombalı intihar saldırılarını meşru gören fetvalarıyla da biliniyor.

Kategori: Dünya

61 izlenme

Yorum Yapın