Dinci şiddetin coğrafyası yok

Dinci şiddetin coğrafyası yok

Afrika ülkesi Kamerun’da düzenlenen canlı bomba saldırılarında en az 14 can kaybının olduğu bildiriliyor. 40’tan fazla yaralı ise hastanelere taşınıyor.

Afrika’nın ortasında yer alan Kamerun’un kuzeyinde, Nijerya sınırındaki Far North bölgesinde bulunan Vaza kasabası çifte intihar saldırısına hedef oldu. Reuters haber ajansı, canlı bombaların kendini patlatmasıyla en az 14 can kaybının olduğunu bildiriyor.

Ordunun açıklamasına göre, 40’tan fazla yaralı ise hastanelere taşındı. Saldırının olağan şüphelisi, terör örgütü Boko Haram. Vaza kasabası, daha önce de Boko Haram tarafından hedef seçilmişti. Afrika’da geniş bir coğrafyada terör estiren grup, sık sık insan kaçırma gibi eylemlerle de gündeme geliyor.

Far North Bölge Valisi Midjiyawa Bakari, saldırısının sınıra 8 kilometre uzaklıkta bulunan Waza şehir merkezinin yoğun bir bölgesinde iki kadın tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Saldırıda yaralananlar arasında bir bebeğin olduğunu da ifade eden Vali Bakari, eylemcilerden birinin olay sırasında öldüğünü, diğerinin ise vurularak öldürüldüğünü söyledi. Vali Bakara, yaralıların bölge hastanelerine sevk edildiğini açıkladı.

Öte yandan, Boko Haram militanlarının hedefinde olan bölgede saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Suriye’de de muhaliflere IŞİD saldırısı
Aylar önce çatışmasızlık bölgesi olan Suriye’nin İdlib kasabasında da muhalifleri hedef alan intihar saldırısında, onlarca ölü ve yaralı var. Saldırının olağan şüphelisi, yaklaşık 100 militanı geçen hafta yakalanan IŞİD. Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde imzalanan anlaşmayla çatışmasızlık bölgesi ilan edilen Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, gece yarısı bir intihar saldırısıyla sarsıldı.

Son dönemde IŞİD’in kentteki hücre evlerine baskınlar yapan muhalifler, bomba yüklü bir araç saldırısına hedef oldu. Muhaliflerin karargâh olarak kullandığı bir tekstil fabrikasının üstüne sürülen patlayıcı yüklü aracın infilak etmesiyle onlarca kişi öldü veya yaralandı. Reuters haber ajansı, en az 12 can kaybının olduğunu bildiriyor.

Hatay’ın karşısındaki İdlib, yıllardır muhaliflerin kontrolünde. Son olarak Aralık 2016’da Halep’ten tahliye edilen muhalifler de İdlib’e getirilmişti. Reuters, saldrıya hedef olan karargahın Tahrir El Şam örgütüne ait olduğunu aktarıyor. Söz konusü örgütün ana gövdesinin Nusra Cephesi üyeleri tarafından oluşturulduğu yönünde iddialar var.

Yorum Yapın