Cari açık beklentisi yükseliyor

Cari açık beklentisi yükseliyor

Türkiye ekonomisinde sıcak para girişleri sonucu ortaya çıkan geçici büyüme eğilimi cari açık beklentisini yükseltiyor. Anadolu Ajansı Finans Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlerin mayıs ayı cari işlemler açığı beklentisi 4 milyar 700 milyon dolar oldu.

AA Finans’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yarın açıklanacak Mayıs 2017 Ödemeler Dengesi verilerine ilişkin beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ankete göre, ekonomistlerin mayıs ayı cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması 4 milyar 700 milyon dolar olarak hesaplandı. Ekonomistlerin söz konusu dönem için cari işlemler açığı beklentisi 3,4 milyar dolar ve 6,7 milyar dolar aralığında yer aldı.

Yıllık açık beklentisi 37 milyar dolar
Ekonomistlerin 2017 sonuna ilişkin cari işlemler açığı beklentisinin ortalaması ise 37 milyar 200 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu cari işlemler açığına yönelik tahminleri arasında en yüksek beklenti 39,4 milyar dolar, en düşük beklenti ise 35 milyar dolar oldu. Cari işlemler açığı nisan ayında 3 milyar 615 milyon dolar, 12 aylık cari işlemler açığı ise 33 milyar 227 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

‘Yerli parayla’ ticaret’
Öte yandan yüksek dış ticaret açığı, hükümet-saray çevresini yerli parayla ticaret yapma alternatiflerine yöneltiyor. İstinye Üniversitesi’nin düzenlediği (İSÜ) Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi (EPAM) ‘Yerli Para Cinsinden Ticaret’ başlıklı panelde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Cemil Ertem, Türkiye’nin yerli para cinsinden ticaretle ilgili pratikte yaptığı çalışmaları olduğunu ve Merkez Bankası’nın (MB) bu çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

Yorum Yapın