Buğday alım fiyatındaki artış enflasyonun gerisinde

Buğday alım fiyatındaki artış enflasyonun gerisinde

BirGün / Ankara

CHP Parti Meclisi üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, enlasyonun yüzde 10.9 olduğu bir ortamda ekmeklik buğdayın alım fiyatının bir önceki yıla göre yüzde 3,3 artırılarak ton başına 940 lira olarak belirlendiğine dikkati çekerek, “Hükümet tarımda uyguladığı politikalarla üretim yerine ithalatı teşvik ediyor. Bir anlamda bize tarım ürünlerini satan başka ülke çiftçilerini destekletmiş oluyor” dedi.

Sarıbal, buğdaya ton başına verilen 50 liralık destekleme priminde dokuz yıldır artış olmadığının altını çizerek, “Kendi çiftçisini desteklemeyen Türkiye 15 yıllık AKP döneminde 43 milyon ton buğday ithal etti ve 12 milyar dolar ödedi” dedi.

Türkiye’de buğday çeşidi sayısının fazla olmasına karşın üretimde belirgin artışın sağlanamadığını vurgulayan Sarıbal şunları kaydetti:

“Çünkü son 30 yıllık dönemde buğdaya verimlilik ve maliyet sorunlarını çözmek adına ciddi bir çaba gösterilmemiştir”. Hükümet tarımda uyguladığı politikalarla üretim yerine ithalatı teşvik ediyor. Bir anlamda bize tarım ürünlerini satan başka ülke çiftçilerini destekletmiş oluyor. Öte yandan tarımda kullanılan girdiler hem pahalı hem de dışa bağımlı. Buna karşılık ürün fiyatları ise düşük. Fiyatlar tüccar ve sanayici korumaktan başka işe yaramıyor.”

bugday-alim-fiyatindaki-artis-enflasyonun-gerisinde-320132-1.
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal

Üretim yerinde sayıyor

Sarıbal, buğday üretiminin son 30 yıldır yerinde saydığına da dikkati çekti. Üretimin nüfus artış oranının altında kalmasının dışa bağımlılığa neden olduğunu belirten Sarıbal, AKP döneminde 43 milyon ton buğday ithal eden Türkiye’nin 11 milyar dolar döviz ödediği bilgisini paylaştı.Sarıbal, şöyle devam etti:

“2016 yılında fiyat 910 lira idi. Çiftçi kuruluşları ve mensubu olduğum TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, yapmış oldukları çalışmalar sonucunda 2017 yılı buğday maliyetinin ton başına bin 100 lirayı aştığını tespit etmelerine rağmen, ekmeklik buğdayın TMO alım fiyatı Başbakan tarafından ton başına 940 lira olarak açıklanmıştır. Buğday alım fiyatındaki artış oranı yüzde 3,3’de kalmıştır; oysa enflasyon oranı (TÜFE) yüzde 10,9’dur. Ayrıca buğdaya verilen ton başına 50 liralık destekleme priminde tam 9 yıldır artış yapılmamıştır.”

En büyük sorun girdi maliyeti

CHP PM üyesi Sarıbal, tarımın en önemli sorununun girdi fiyatlarındaki yükseklik olduğuna dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:

“AKP döneminde tarımın en önemli girdilerinde (gübre, tarım ilacı, mazot, yem ham maddeleri gibi) ithalata bağımlılık daha da artmıştır. Günümüzde tarımın, çiftçimizin en başta gelen sorununu yüksek girdi maliyetleri oluşturmaktadır.

AKP döneminde buğday çiftçisinin temel girdileri olan tohumluk, gübre, mazot fiyatları yüzde 300-500 oranlarında artarken; buğday alım fiyatları bunun çok çok altında (yüzde 200’de) kalmıştır.”

Sarıbal son olarak, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve destekleme politikalarıyla beraber uygulanacak üretim planlamasının çözüm olacağını belirtti.

50 izlenme

Yorum Yapın