Binali Yıldırım: 12 Eylül’de askerdim, 15 Temmuz’da başbakan

Binali Yıldırım: 12 Eylül’de askerdim, 15 Temmuz’da başbakan

İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nde gazete genel yayın yönetmenleriyle buluşan Başbakan Binali Yıldırım hayatı hakkında detayları açıkladı. Yıldırım, “12 Eylül 1980 darbesi sırasında Karamürsel’de askerdim. 15 Temmuz darbe girişiminde ise başbakandım. İşte böyle bir tezat” dedi.

Posta’da yer alan habere göre, Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişiminin 1‘inci yıldönümünde Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldiği medya temsilcilerine 15 Temmuz gecesini, öncesini ve sonrasını detayları ile şöyle anlattı:

O gece ben İstanbul’daydım. İstanbul Dolmabahçe ofisinde çalışmalarımı tamamladım ve saat 9.30 civarında Tuzla’ya gitmek üzere hareket ettik. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçtik. Kozyatağı gişelerine 100-200 metre mesafe vardı ki; koruma müdürü bana “Köprüyü kapatmışlar” dedi. Biz daha geçeli 5 dakika olmuştu köprüden. “Kim kapatmış?” dedim. “Askerler” dedi.

“Darbe oldu, herkes evine gitsin” filan diye duyuru yapmışlar. “Nedir bu kepazelik? Oyun mu oynuyorlar? Dönün geriye” dedim. Koruma, “Efendim bunu yapamayız. Yani orada ne oluyor, ne bitiyor bir anlayalım, bu çok büyük bir risk” dedi. O zaman eve doğru devam ettik.

Evde önce İçişleri Bakanını aradım, sonra Genelkurmay Başkanını aradım, ikisinin telefonu da cevap vermiyor. Yani İçişleri Bakanına ulaşılamıyor. Genelkurmay Başkanının ki çalıyor cevap vermiyor. Daha sonra Hasan Doğan’ı ve Cumhurbaşkanımızı aradım. Cumhurbaşkanı ile görüştüm, Daha sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı aradım. Onunla da görüştüm.

Yorum Yapın