Bağımsız Gazeteciler Cemiyeti: Musul’da 9 gazeteci hayatını

Bağımsız Gazeteciler Cemiyeti: Musul’da 9 gazeteci hayatını

Irak’taki Bağımsız Gazeteciler Cemiyeti, Ekim 2016’da başlatılan Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu sırasında 9 gazetecinin hayatını kaybettiğini 26’sının yaralandığını bildirdi.

Cemiyet tarafından yayımlanan raporda, 17 Ekim 2016’da başlayan Musul operasyonunu yerel ve uluslararası kuruluşlarda görev yapan yaklaşık 700 basın mensubunun takip ettiği belirtildi.

26 gazeteci de yaralandı

Raporda, operasyonun takibi sırasında aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 9 gazetecinin hayatını kaybettiği, 26’sının yaralandığı bilgisi verildi.

Sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki gazetecilerin durumuna da değinilen raporda, çatışma hattındaki 9 medya ekibinin IŞİD’in doğrudan saldırısına maruz kaldığı ancak ekiplerin yara almadan kurtulduğu kaydedildi.

İbadi açıklamıştı

Başbakan Haydar el-İbadi, Haziran 2014’ten bu yana IŞİD’in kontrolünde olan Musul’un tamamen kurtarıldığını dün resmen ilan etmişti.

Irak ordusu, Peşmerge ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleriyle 17 Ekim 2016’da Musul’un IŞİD’den kurtarılması kapsamında doğu yakasına operasyon başlatmıştı. Doğu yakasının yaklaşık 100 gün süren operasyonların neticesinde 24 Ocak’ta tamamen IŞİD’den geri alınmasının ardından 19 Şubat’ta da Musul’un batı yakasının kurtarılması için üç cepheden operasyon başlatılmıştı.

Yorum Yapın