ABD’den 15 Temmuz açıklaması

ABD’den 15 Temmuz açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümü için bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert imzasıyla yayınlanan açıklamada, “ABD’nin Türkiye demokrasisine ve demokratik kurumlarına olan sarsılmaz desteğini teyit ederiz” denilirken, darbe girişimi sırasında yaralanan ve hayatını kaybeden yurttaşlar anıldı.

Açıklamada, demokrasinin korunması için temel özgürlüklerin korunması gerektiği ifade edilirken, “Zorlu zamanlarda daha az değil daha çok ses gerekir” dendi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Bir yıl önce, Türkiye’nin farklı kesimlerden ve politik görüşlerden gelen cesur ve adanmış vatandaşları, bir darbe girişimine karşı demokrasilerini savundular.

ABD’nin Türkiye demokrasisine ve demokratik kurumlarına olan sarsılmaz desteğini teyit ederiz. Darbe girişimi sırasında yaralanan ve hayatını kaybedenlerin dostlarına ve ailelerine geçmiş olsun diyor, başsağlığı diliyoruz.

Bugün ABD, demokratik toplumun haklarını ve özgürlüklerini korumak için sokaklara çıkanların cesaretlerini takdir eder. Eylemleri bize demokrasinin korunması için tahammül, tolerans, görüş ayrılığı ve temel özgürlüklerin korunmasını gerektirdiğini hatırlatırlatmaya devam ediyor.

Bu temel özgürlüklerin sürekli engellenmesi, demokratik toplumun temellerini aşındırır. Zorlu zamanlarda daha az değil daha çok ses gerekir.”

51 izlenme

Yorum Yapın